Tereyağı ile ünlüdür. Son yıllardaki nüfusu azalmıştır. Eskiden nüfusu 36.000 iken sanayi azalmasına uğramıştır. Maden başta olmak üzere seramik fabrikaları gibi sanayiler kapanmıştır.Bunun sebebi sonucunda da birçok Balyalı ilçeyi terk etmiştir.Fakat ilerleyen yıllarda maden ve fabrika kurma planları sürmektedir.

       İlçe Balıkesir'in kuzey batısında yer alır. Balıkesir- Çanakkale yolu ilçenin ulaşımını sağlar.İlçe toprakları Kocavaşar Çayı ve kollarının açtığı vadiler ile bunların iki yanında yükselen dik yamaçlardan oluşur. 30 Haziran 1920 'de yunan işgaline uğrayan ilçe 6 Eylül 1922 'de işgalden kurtulmuştur.

     Balıkesir il merkezine 52 Km. mesafede olan İlçemizin doğusunda Balıkesir, batısında Çanakkale İlinin Yenice ilçesi, kuzeyinde Manyas ve Gönen ilçeleri, güneyinde de İvrindi ve Havran ilçeleri yer almaktadır.

      Dağlık bir alanda kurulan Balya sakin bir ilçedir. Yaklaşık yüksekliği 150 metredir. 23 km ilerisindeki şifalı suları büyük ilgi görmektedir. Fransızların eseri olan 100 yıllık maden ve yakınındaki hastane gibi o döneme ait mimari eserlere sahiptir. Çanakkale'ye 170, Balıkesir'e 52, İstanbul'a 224 km'dir.

      Balya'da eğitim olarak 1 tane çok programlı lise bulunmaktadır.2 tane ilköğretim okulu bulunmaktadır.

        Balya’nın tarihi;

        Balya Merkezi ve çevresindeki madenlerin tarihi olmuştur. Tarihin ilk dönemlerinden bu yana, çinko ve kurşun olmak üzere, manganez ve linyit madenlerinin işletildiği, bu nedenle Balya’nın sürekli bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.Balya, 1317 yılından önce “Kocagümüş Köyü” adıyla anılmakta ve Balıkesir (Karesi) Sancağına bağlı “Alidemirci Bucağı”nın bir köyü idi. 1310 yılında Kocagümüş Köyü çevresindeki kurşun madenlerinin imtiyazı alınmıştır. Madenlerin işletilmesi için yurdun çeşitli yerlerinden gelen işçilerin nüfus yoğunluğunu ve hane sayısını arttırması üzerine, Alidemirci Köyü’nde bulunan Bucak Teşkilatının nakli gerçekleştirilmiştir.Balya madenlerinin işletilmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında da sürdürülmüş ve Osmanlılar döneminde Kadılık olan Balya’nın adının, 1650 yıllarında burada Kadılık yaptığı rivayet edilen “BALİ BEY”den geldiği de ileri sürülmekte ise de bu görüşün tarihi bir temeli yoktur. Balya sözcüğü muhtemelen Yunanca Palaia ("eski") tabirinden Türkçeye uyarlanmıştır.Romalılar döneminde de kurşun madenlerinin işletildiği ve adının “Ergastêrion” (maden işliği) olduğu bilinen Balya 1910 yılında ilçe kuruluşuna sahip olmuştur. İlçe; 1920 yılında Yunan işgaline uğramıştır. Balya halkı, Yunan işgalinden kurtulmak için Yunan askerleri ile savaşırken aynı zamanda, kuzeyde Anzavur Ahmet Çetesi, batıda Gavur İmamla savaşmak zorunda kalmıştır.
     
     İlçemiz, 6 EYLÜL 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bu bakımdan 6 Eylül Kurtuluş günü olarak her yıl kutlanmaktadır.Balya Maden ve fabrikaların kapatılmadığı zamanlarda çok gelişmiş bir ilçeydi. Hatta o zamanlar Küçük İstanbul Lakabını bile edinmişti.

        Nüfus

      İlçenin 31 Aralık 2010 tarihi itibariyle merkez nüfusu. 1.902   Bucak ve köyler nüfusu  13.183 toplam 15.085 dir.2009 yılı Nüfus verilerine göre İlçe nüfusu 1901 belde ve köylerin nüfusu 13.564 iken toplamda 380 kişi azalarak 15.085 toplam nüfusa gerilemiştir. halen toplam nüfusun %12,6'sı İlçe merkezinde  %87,4’ü köylerde yaşamaktadır.

       İlçemiz ilçe merkezi ile 1 bucak ve bağlı köylerle birlikte 47 muhtarlık olup 2 muhtarlık ilçe merkezinde 2 muhtarlık Ilıca Bucağında 43 muhtarlık ise tüm köylerimize aittir.

       İlçemize bağlı Ilıca’da 1972 Yılında “Şifa Belediyesi” kurulmuş  olup 2 mahallesi bulunmaktadır.


       Tarım Faaliyetleri


         4342 sayılı Mera Kanunu gereği mera tespit çalışmaları bütün köylerde tamamlanması planlanmıştır.

İlçenin Ilıca, Mancılık, Değirmendere, Dereköy, Doğanlar, Bengiler, Havutbaşı, Çamucu, Çamavşar, Dörtyol, Orhanlar ve Yenikavak köyü olmak üzere 12 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi faaliyet göstermektedir. Ayrıca İlçe merkezi, Ilıca Beldesi ve Orhanlar köyü olmak üzere 3 adet Tarım Kredi Kooperatifi mevcuttur.

İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca Kayalar, Yenikavak, Narlı, Çakallar, Hacıhüseyin ve Yaylacık köyü olmak üzere toplam 6 adet sera yaptırılmıştır.
       Hayvancılık Faaliyetleri


İlçemizde mevcut Büyük ve Küçükbaş hayvanlardan son verilere göre yıllık 1.546.830 lt süt elde edilmiştir. İlçe sınırları içerisinde bulunan Ilıca, Evciler, Koyuneri, Yarışalan, Kavakalan, Kayalar köyü olmak üzere 6 adet mandıra devamlı hizmet vermektedir. Bununla birlikte Kadıköy ve Semizköy'de mevsimlik mandıra bulunmaktadır. İlçemiz dışında kurulu bulunan Tek-Süt, Kay-Mar, Özışık, Yörsan gibi firmalar tarafından sütler toplanıp, işlenerek değerlendirilmektedir.


1.051 adet Büyükbaş hayvana Brucella Aşılaması
38.142 adet Küçükbaş hayvana (A+O) Şap Aşılaması
41.748 adet Büyükbaş hayvana (A+O)Şap Aşılaması
40.800 adet Koyun-Keçi Vebası (PPR) Aşılaması
4.000 adet Kedi-Köpeğe Kuduz Aşılaması uygulanmıştır.
6.706 adet Küpe Takılmıştır.


Sağlık Taramaları kapsamında toplam 51.250 adet hayvan hastalık taramasından geçirilmiştir. Normal klinik muayeneler İlçe Müdürlüğünde devam etmektedir.Balya İlçesi
Balya,
Balıkesir İli'nin bir İlçesidir.

Türkiye'nin elektrikle ilk tanışan ilçesidir.

© Site hakları,  Balıkesir - Balya İlçe Tarım Müdürlüğü'ne aittir.
balikesir.balya@tarimnet.gov.tr
Andromeda Web & Müzik Hizmetleri
Balya, Balya Tarım, Balya İlçe Tarım.  Balya İlçe Tarım Müdürlüğü, Balıkesir, Balıkesir, Balya, Balya Kaymakamlığı, Balya'da tarım, tarım destek, ziraat, çiftçi, hayvancılık
BALYA İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK
KENTSEL ATIK ve GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ DESTEKLİYORUZ .
BALYA İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK
VAHŞİ HAYATI VE DOĞAYI KORUMA  PROJELERİNİ DESTEKLİYORUZ .
BALYA İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK
ORGANİK TARIM  PROJELERİNİ DESTEKLİYORUZ .
Balıkesir Valiliği         Balya Kaymakamlığı          Balya Belediyesi         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı       İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü         Bilgi Edinme          Hizmet Standartları
Ana Sayfa   
Balya  İlçesi
Personelimiz
Tarımsal Destekler
Faydalı Linkler
Hizmetlerimiz
İletişim
Köylerimiz
Balya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü
Adres: Balya - Balıkesir
Telefon: 266 486 14 98   Hayvan Sağlığı: 266 486 10 15
Fax: 266 486 10 08 


T.C.
BALYA KAYMAKAMLIĞI
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü